Dicom сервер XrayPACS (далі — Сервер) являє собою зібраний компанією ІКС-РЕЙ СЕРВІС програмно-апаратний комплекс, що забезпечує збереження інформації про пацієнта, його дослідженнях, DICOM-серіях і зображеннях, які перебувають в цих DICOM-серіях (файлах). Сервер обробляє запити від DICOM-клієнтів, які надійшли по DICOM-протоколу, і відправляє результати обробки запитів їх DICOM-клієнту за тим же протоколом. Практично це полягає в тому, що діагностичне обладнання (модальності) відправляють файли досліджень, а сервер їх приймає, зберігає та надає для перегляду на замовлення клієнтів-переглядачів (вьюверів).

Умовно ми розрізнюємо наші сервери в залежності від призначення та потужності:

  • сервер модальності - XrayPACS-M(odality) - коли необхідно зберігати дослідження з одного виду модальності та їх об'єм не дуже великий;
  • сервер відділення - XrayPACS-D(epartment) - коли у відділенні є кілька видів модальностей, і є необхідність розділити їх для зручності опису та перегляду;
  • сервер закладу - XrayPACS-I(nstitution) - зберігає усі дослідження лікувального закладу від модальностей, які знаходяться у різних відділеннях та надання доступу до них усім лікарям закладу;
  • сервер району або мережі закладів - XrayPACS-U(nion) - зберігає дослідження лікувальних закладів певного географічного або адміністративного району, або мережі закладів, з наданням доступу до них визначеним фахівцям з усього району або мережі закладів.

Поділ на такі типи досить умовне, тому що умови у кожному конкретному лікувальному закладі можуть дуже відрізнятись один від одного. Для більшого розуміння: умовний сервер модальності може бути потужнішим серверу відділення, а сервер якогось конкретного закладу потужніше, ніж у якихось районних серверів.

У кожному конкретному випадку наші фахівці враховують усі фактори, щоб використати оптимальні апаратні та програмні рішення. Фізична форма серверів може бути, як баштова, так і стійкова - в залежності від наявних можливостей розміщення у замовника. 

При виборі конкретних моделей нашими фахівцями надається перевага  моделям від таких відомих виробників, як Dell та Hewlett-Packard та, зазвичай, на процесорах Intel Xeon.

Нижче приведена таблиця надає лише орієнтовні характеристики апаратних конфігурацій і не є точною класифікацією призначення сервера.

НайменуванняXrayPACS-MXrayPACS-DXrayPACS-IXrayPACS-U
Кількість процесорних ядер44-88-1616-48
Об'єм оперативної пам'яті, Гб88-1632-256128-512
Об'єм дискового простору, ефективний(RAID10/RAID50/RAID60), Тб2-4
8-1616-32> 32
RAID-контролерSoftRaidHardware RAIDHardware RAIDHardware RAID

Для забезпечення надійності роботи використовуються такі рішення:

  • організація дискового простору у вигляді дзеркального масиву (RAID 10/50/60) з можливістю "гарячої" заміни дисків;
  • об'єднання мережевих інтерфейсів  в один віртуальний - bonding - з балансуванням навантаження;
  • використання двох блоків живлення з можливістю "гарячої" заміни;
  • обов'язкове підключення блоків безперебійного живлення;
  • за окремим замовленням  - безперервне резервування даних на зовнішніх мережевих сховищах (NAS). 

Для встановлення серверного програмного забезпечення можуть використовуватись такі операційні системи:

  • Ubuntu Server LTS (20.04, 22.04);
  • Debian (9, 10, 11);
  • Red Hat Enterprise Linux (7, 8, 9);
  • CentOS Linux (7, 8).

Для забезпечення конфіденціальності мережевого обміну використовуються технології віртуальної приватної мережі OpenVPN.

Програмне забезпечення dicom-серверів може бути сконфігуроване на основі наборів застосунків та утиліт пакетів програмного забезпечення fo-dicom, dcm4che, dcm4chee-arc, Conquest DICOM software, Orthanc.

Незалежно від апаратної та програмної платформи сервер XrayPACS відповідає стандарту Dicom відповідно до Заяви.