Модернізація рентгенівського обладнання проводиться у разі, коли замість придбання нового апарату доцільно використати більшість вузлів та агрегатів старого, а інші замінити на нові та більш сучасні. Модернізація також доцільна, коли технічна підтримка або випуск запасних частин для старого обладнання припинена виробником.
Модернізація може полягати у локальній заміні тих чи інших вузлів та додаткової установки абсолютно нових пристроїв, що забезпечують нові можливості. Таке модернізоване обладнання може надалі експлуатуватися або до списання, або до подальшої модернізації. Вона має проводитися на підставі глибокого аналізу технічного стану кожного комплексу, планомірно та послідовно, лише в цьому випадку може бути отриманий бажаний результат.
Процес модернізації включає такі основні етапи:
- діагностика та дефектація зі складанням дефектного акту з інформацією, що необхідно відремонтувати, замінити, відновити тощо;
- надання комерційної пропозиції та узгодження плану виконання робіт;
- участь у конкурсі/тендері за даним проектом;
- демонтаж всього обладнання комплексу, або окремих його вузлів;
- ремонт та відновлення компонентів, які не підлягають заміні;
- монтаж нових вузлів та компонентів;
- налагодження та контроль якості роботи обладнання;
- якщо необхідно, то навчання персоналу роботі з оновленим устаткуванням;
- складання та погодження акту виконаних робіт.
Найбільший попит має модернізація аналогових рентгенапаратів з встановленням сучасних цифрових систем візуалізації, а також заміна застарілих силових пристроїв - генераторів, випромінювачів, високовольтних кабелів тощо.